You are currently viewing Tabela Nasıl Olmalı?

Teknolojinin odak noktası haline geldiği dünyamızda, çoğunlukla reklam, çevirimiçi pazarlama ve mobil internet gibi olgulardan bahsetmekteyiz.

Belki de gelişen trendlerin getirdikleriyle kendimizi teknolojiye kaptırmakta ve bu şekilde kendimizi  devasa bir derya olan internet dünyasının ortasında buluvermekteyiz.  Fakat bu konu caddeden geçen insanların ilgisini çekmeye geldiğinde, aslında internetin o kadar da etkili olmadığını eski geleneklerin daha çok işe yaradığını görürsünüz.  Farklı coğrafyalarda yapılan araştırmalara göre, küçük işletme sahiplerinin büyük çoğunluğu tabela ve grafik sistemlerinin müşterilerin ilgisini çekmede daha etkili olduğunu belirtmiştir.

Bu araştırmanın Amerika kısmında 500 küçük işletme yeralmış ve bu rakamın yüzde 64’ü grafik tasarım ve tabela sistemlerindeki yaratıcılığın daha etkili olduğunu üstüne basarak belirtmiştir. Genç işletmeciler internet ortamına yönelse de 45 yaş üstü işletmecilerin çoğu eski moda reklam elemanlarının daha çok işe yaradığını belirtmiştir.

Sizin seçimleriniz her ne olursa olsun, bir reklam afişi ya da tabela sisteminin tasarım şekli bir işletmenin yeni müşteriler edinme kabiliyetini artırmaktadır.

Best Buy’ın yaptığı araştırmaya göre alışveriş yapan insanlar, bir şeyleri almayı planlamasalarda mağazaların önünden geçerken markaların logo ya da tabelalarına gözleri takılmış ve bunun sonucunda da alışveriş yapmışlardır. Hatta arabayla giderken tabelayı görüp duran ve alış veriş yapanlar bile olmuştur yapılan bu araştırmaya göre.

Tabela ve tabela sistemlerinin müşterileri etkileme konusunda dikkat edilmesi gereken husus baner, poster ve tabelaların tasarımlarının pazarlama prensiplerine uygun bir şekilde dikkat edilmesidir. Hedefinizdeki kitlenin beklentilerini iyi bilmek ve buna göre tasarım gerçekleştirmek bu iş için en doğru başlangıç noktası olacaktır.

Zorlayıcı Renkler

Markanızın tabelası için seçtiğiniz renk tasarımınızın başarısında oldukça önemli bir paya sahiptir. Kola için kırmızı Mcdonald için sarı rengi seçilmesi bir markanın kimliğini ortaya koymaktadır.  Yapılan bilimsel çalışmalara bir markanın tanınmışlığına etki eden en önemli faktörün seçilen renk olduğunu ortaya koymuştur.

Renkler konusunda diğer bir etmen ise trende uygun yani moda renklerdir. Bazı işletmeler kimlikleri ile yeni trend renkler arasında gidip geldiklerinden oldukça zorlanmaktadırlar. Trendler her ne kadar satışlarınızı artırsada uzun vade de sizin varlığınızı kalıcı kılacak çalışmaların ve renklerin seçimi de oldukça önemlidir. Bugünün moda renkleri yarının göz ağrısına neden olabilir.  Pazarlama ve Kurumsal kimlik çalışmalarında renklerin psikolojik etkisinin incelenmesiyle ortaya çıkan sonuç hakikatte bu olmaktadır.

 

Okunabilirlik İçin Renk Kaşıtlığı

Bir tabelanın renk karşıtlığı yani kontrastı okunabilirlik açısından oldukça önemli bir faktördür. O zaman kontrast üzerinde dikkatlice durulması gereken bir husustur ve tasarım çalışmalarında kesinlikle dikkate alınmalıdır.  Birçok tabelanın ön planında yazı ya da grafikler yeralmakta daha sonrasında ise arkaplanın rengiyle bütünleşmektedirler. Arkaplan ve ön plandaki renklerin ilişkisi müşterileri etkilemekte ya da kampanyanızın başarısı konusunda oldukça büyük öneme sahiptir.  Örneğin siyah bir zemine beyaz ya da çok açık tonlar kullanırsınız ya da beyaz bir zemine koyu tonlar kullanırsınız, fakat bu ikisinin birbirine benzemesi tabelanızı görünmez hale getirir ve sonuç olarak da mağazanızın tabelası müşteri çekmekte hiçbir işe yaramaz.  Zayıf bir renk ise daha güçlü bir renkle etrafına vurgu yapılarak güçlendirilebilir.  Bordör ya da yazının etrafına grafik eklemek bu işi güçlendirebilir.

Ölçüler Önemlidir

Yazı karakterlerini ne kadar büyük yaparsanız okunabilirlikte o kadar fazla olur.  Yol kenarı tabelaları ya da uzaktan okunabilmesi gereken tabelaları tasarım ediyorsanız bu durumu mutlaka dikkate almanız gerekir. Örneğin bir konferans salonundaki işaretler ya da yolcu terminalindeki yönlendiriciler gibi.

Yapılan diğer bir araştırmada her 2.5 santimin görünürlüğü 5 metre de düzgündür. O yüzden 25 santim yüksekliği olan bir yazının okunabilirliği 50 metredir.  Okunabilirliği etkileyen tek faktör uzaklık ya da büyüklük değildir. Örneğin yazıların etrafında kullanılan çiçekli bir tasarım da okunabilirliği olumsuz yönde etkileyebilecek bir faktöre dönüşebilir.