Vinil Araç Giydirme Nedir?

Vinil araç giydirme, bir aracın dış yüzeyine özel vinil filmlerle kaplama uygulamasıdır. Bu uygulama, aracın rengini veya tasarımını değiştirmek, reklam ve pazarlama amaçları için kullanmak veya aracın yüzeyini korumak için yapılabilmektedir.

Vinil araç giydirme işlemi, öncelikle aracın yüzeyinin temizlenmesi ve hazırlanması ile başlar. Ardından, özel bir yazılım programı kullanılarak aracın tasarımı veya reklam mesajı tasarlanır. Bu tasarım, özel bir yazıcıda özel olarak hazırlanan vinil film üzerine basılır ve daha sonra film aracın yüzeyine uygulanır.

Vinil araç giydirme uygulaması, aracın boyasını çiziklerden ve güneş hasarından koruyabilir ve aynı zamanda araca estetik bir görünüm kazandırabilir. Ayrıca, ticari amaçlar için kullanılan araçlar için, bu uygulama marka bilinirliğini artırabilir ve potansiyel müşterilerin dikkatini çekebilir.

Trafikte ilerlerken yolda üzerinde bir radyonun, TV kanalının, lojistik firmasının ya da yerel bir hizmet firmasının reklamlarının olduğu araçları görmüşsünüzdür.  Çoğunlukla verilen hizmete dair göz alıcı bir grafik ve bunun yanında işletme adresi, logo ve iletişim bilgilerinin olduğu kısa bilgiler ilk bakışta çok basit gibi dursa da estetikten öte mükemmel bir reklam metodunun parçalarını oluşturmaktadırlar.

İşletme sahipleri, pazarlamak istedikleri hizmetleri ya da ürünleri pazarlamak için her yolu denemektedirler. Bazı işletmeler broşür ve benzeri klasik yöntemleri kullanmaya devam etseler de büyük şirketlerin çoğunluğu filo envanterinde bulunan araçları giydirip vermek istedikleri mesajı bir gün içerisinde binlerce kişiye ulaştırabilmektedirler. Gezen bir reklam panosu bunun karşılığı olabilirdi fakat aylarca ya da yıllarca bunun maliyetini karşılamak kolay bir yöntemle araçlarınızı giydirmekten daha pahalıya mal olurdu.  Geleneksel reklam yöntemlerinin ötesine geçip uygun grafiklerle donatılan bir araç günün sonunda onlarca e-mail almanızı ya da telefonunuzun potansiyel müşteriler tarafından aranmasını sağlayabilir.

Yapılan işleme kısaca vinil araç kaplama denilmektedir. Fortune 500 listesine girmiş şirketler bile pazarlama kabileyetlerini artırmak için filolarında bulunan araçları giydirip şirketlerinin marka değerini artırmaktadırlar.  Küçük bir işletme sahibi iseniz, reklam kampanyalarına milyonlarca dolar harcayamazsınız ama maliyeti düşük araç giydirme yöntemiyle çok amacı başarabilirsiniz.

Yapılan bir araştırmaya göre, araç giydirme uygulaması yapılmış bir araç bir gün içerisinde 10000’den daha fazla insan tarafından görülmektedir. Bu açıdan vinil giydirme uygulamasının reklam değeri açısından ne kadar değerli bir işlem olduğunu anlamak mümkündür.  Filonuzu güçlendirmek için yapabileceğiniz en etkin reklam kampanyası araçlarınızın hepsini giydirmektir.

Düşük Maliyet

Vinil araç giydirme uygulaması sonucunda 7/24 ve yılın 365 günü reklam kampanyanız için çalışan bir taktik uygulamış olursunuz. Yapılacak uygulama beş yıla kadar dayanıklı olduğu gibi gelecek işler sayesinde harcanan paranın kendini amorti etmesi de daha kısa sürede olacaktır.

Yapılan araştırmalara göre araç kaplama yöntemi reklam giderleri açısından en makul seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.  Aracın bulunduğu ya da geçtiği şehirlerin büyüklüğüne göre günlük 1000 ile 100.000 dolayında insanın gözüne çarpmak yapılan çalışmanın ne kadar değerli olduğunu bir o kadar da maliyetsiz olduğunu ortaya koymaktadır.

 

 

Stratejik ve Çeşitli—Vinil Araç Giydirme, kısa ya da uzun süreli olarak yapılabilir, tarzı kontrol edilip gerektiğinde araca zarar vermeden değiştirilebilir.

Yerel Hedefleme- Aracınızı işletmenizin bulunduğu şehrin caddelerinde sürüyor oluşunuz o bölgede potansiyel müşterilerinizin işletmenizin varlığı konusunda farkındalığını artırabilir. Araç park edildiğinde ise yanından geçen yayaların dikkatini çeker ve aracınız tamamıyla bir reklam makinasına dönüşür.

Marka Tutarlılığı- Markanızın araçların üzerinde olması işletmenizin prestijini artıracaktır. Diğer taraftan kazancınız artarken reklam maliyetleriniz daha da azalacaktır.

Vinil Araç Giydirme Hangi İşletmelerin İşine Yarar?

Deneyimli ellerden çıkacak yaratıcı bir çalışma ile birçok yerel işletme bu maliyetsiz reklam olanağına sahip olabilirler. Örneğin;

  • Lokantalar, kafeler ve eğlence mekanları
  • Perakende mağazaları, çiçekçiler, tuhafiyeler ve evcil hayvan dükkanları
  • Danışmanlık firmaları, emlak firmaları, avukatlar ve hizmet profesyonelleri
  • Sağlık klinikleri, hastaneler, özel medikal ya da dişçi klinikleri
  • Lojistik firmaları, inşaat firmaları, bankalar, fabrikalar