You are currently viewing Dijital baskı nedir?

Dijital baskı, dijital tabanlı görüntüleri doğrudan çeşitli ortam alt tabakalarına basma işlemidir. Ofset baskıda olduğu gibi baskı kalıbına gerek yoktur. PDF’ler veya masaüstü yayıncılık dosyaları gibi dijital dosyalar kağıda, fotoğraf kağıdına, tuvale, kumaşa, sentetiklere, kart stoğuna ve diğer alt tabakalara baskı yapmak için doğrudan dijital baskı makinesine gönderilebilir.

Dijital baskı ve ofset baskı

Dijital baskı, ofset baskı gibi geleneksel analog baskı yöntemlerinden farklıdır çünkü dijital baskı makineleri baskı kalıplarına ihtiyaç duymaz. Bir görüntüyü aktarmak için metal plakalar kullanmak yerine, dijital baskı makineleri görüntüyü doğrudan medya alt tabakasına yazdırır.

Dijital üretim baskı teknolojisi hızla gelişiyor ve dijital baskı çıktı kalitesi sürekli gelişiyor. Bu gelişmeler ofseti taklit eden baskı kalitesi sağlıyor. Dijital baskı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ek avantajlar sağlar:

  • Kişiselleştirilmiş, değişken veri yazdırma (VDP)
  • Talep üzerine baskı
  • Uygun maliyetli kısa zaman
  • Hızlı dönüşler

Dijital baskı teknolojisi

Çoğu dijital baskı makinesi tarihsel olarak toner tabanlı teknolojiyi kullandı ve bu teknoloji hızla geliştikçe baskı kalitesi ofset baskı makinelerininkiyle rekabet etti.
Son yıllarda inkjet teknolojisi, dijital baskı erişilebilirliğinin yanı sıra bugün baskı sağlayıcıların karşı karşıya olduğu maliyet, hız ve kalite zorluklarını da basitleştirdi.

Dijital baskı avantajları ve dezavantajları

Dijital baskı teknolojisi, talep üzerine üretimde ve kısa süreli baskılarda hızlı ve uygun maliyetli bir şekilde üstündür. Dijital baskı da kişiselleştirme için ideal bir platformdur. Değişken veri baskısını (VDP) kullanarak görüntüleri ve mesajları kolayca değiştirmek istiyorsanız, o zaman tek yol dijital baskıdır. Baskı kalitesi ve hızındaki gelişmelerle birlikte, dijital baskının önceki dezavantajları hızla ortadan kalkıyor ve dijital baskı makineleri ofset çıktıdaki boşluğu kapatıyor.

Dijital baskı mürekkepleri

Dijital baskı mürekkepleri, camgöbeği, macenta, sarı ve siyah (CMYK) toner ve mürekkebin yanı sıra turuncu, mavi ve yeşil gibi genişletilmiş renk gamı ​​mürekkeplerinin yanı sıra metalik, beyaz veya şeffaf efektler için özel kuru mürekkepleri içerir.

Dijital baskı ortamı türleri

Dijital baskı makineleri, kalın kart stoğu, ağır kağıtlar ve katlanır kartonlardan kumaş, plastik ve sentetik yüzeylere kadar her şeye baskı yapabilir. Tişört baskısı çok popüler bir dijital baskı uygulamasıdır ve bazı dijital yazıcılar, keten ve polyester dahil olmak üzere tişörtlerin yanı sıra diğer kumaşlara da baskı yapabilir.